Künye | İletişim | Arşiv | Gazeteler | Kartvizit Rehber
19 Mart 2018 Pazartesi
Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
SPOR
ZONGULDAK
EĞİTİM
YAŞAM
EKONOMİ
MEDYA
KÜLTÜR SANAT
DİĞER
 
  14 : 03 : ULUPINAR:'YAŞLILARIMIZ EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZDIR'  13 : 49 : BAŞKAN AKDEMİR'İ KÖMÜR KONGRESİNE DAVET ETTİLER  13 : 41 : ÖZBAKIR'DAN "YAŞLILARA SAYGI HAFTASI" MESAJI  13 : 38 : Z.E.S İLK PUAN KAYBINI YAŞADI  17 : 38 : 1074 ÇANKIRISPOR : 2 KDZ.EREĞLİ BELEDİYESPOR :4  16 : 30 : TÖRENDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI  15 : 06 : KIRAN, EREĞLİ GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ  14 : 11 : "ÇANAKKALE ZAFERİ BİR DESTANDIR!"  14 : 08 : 'ÇANAKKALE'DE, DÖNMEYİ BİLE DÜŞÜNMEDİLER'  13 : 44 : 18 MART ANISINA!..
ANA SAYFA  / Gündem
BAKTIR: "YERELE POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ"
BAKTIR: "YERELE POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ"

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, ERDEMİR Genel Müdür Sedat Orhan ve yöneticileriyle birlikte bölge gazetecileriyle bir kahvaltı organizasyonuyla bir araya geldi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 08 Eylül 2017 14 : 20 

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, ERDEMİR Genel Müdür Sedat Orhan ve yöneticileriyle birlikte bölge gazetecileriyle bir kahvaltı organizasyonuyla bir araya geldi.

ERDEMİR'in Göztepe Teras Restoran'ında düzenlenen toplantıya Zonguldak, Ereğli ve Alaplı'dan çok sayıda basın mensubu katıldı.

Gazetecilerin çeşitli sorularına samimi olarak cevap veren ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer BAKTIR, bu toplantıları yılda iki kez yapmayı planladıklarını ifade etti.

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer BAKTIR, 510 milyon dolar net kâr, 350 milyon dolar yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Demir Çelik fiyatlarının yukarıya gidiyor olması hem herkesi tedirgin ediyor, hem de bazı kesimleri ise sanırım biraz mutlu ediyor.

Biz Haziran'ı yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir ciroyla kapattık. Bu tabi ki 2,5 milyar dolarlık ciro demek aslında mantıklı olmuyor. Çünkü biz metal fiyatlarına bağlıyız. Bu 2,5 milyar dolar 1,5 milyar dolarda olabilirdi, 4 milyar dolarda olabilirdi. Ama geçen sene ki üretimimizle benzer bir şekilde devam ediyoruz. Geçen sene üretimimiz yaklaşık 9 milyon ton seviyesindeydi, biz bu  sene ilk yarıda 4.6 milyon ton oluşturduk. Biz o aradaki ton farkına bakıyoruz.  İlk 6 ayda yaklaşık 510 bin dolar seviyesinde net bir kârımız oldu. Nerdeyse geçen seneki kârımızı yakaladık. Bu kârı yakalarken çalışma arkadaşlarımıza, burada olan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.

KÂR ELDE ETMENİN HERKESE FAYDASI VAR!

Verimlilik konusunu bu sene çok önemsedik.  Yani sürdürülebilir kârın oluşabilmesinin temelinde  verimlilik ve maliyet yönetimi yatıyor. Biz bunu bu sene çok önemsedik.  Sürekli çok yüksek kâr elde ediyorsunuz diyorlar, ama ben çok kâr elde ettiğimizi düşünmüyorum. Daha fazla kar elde edebilmeli Türkiye açısından da yararlı, kurum açısından da yararlı, halk açısından da son derece  yararlı olduğunu düşünüyorum. 8 milyar dolarlık bir yatırım yaptığınızda doğal olarak sermayenin geri dönüşü Türkiye'de özellikle  bu sektörde 10 ila 12 bin olunca hemen hemen 700-800 milyon dolar seviyelerinde kâr elde etmelisiniz ki öz kaynağın getirisi doğru bir yetere otursun ve yatırımın geri dönüşü olsun.  Yüksek kâr elde ediliyor diyince ben yüksek kâr elde ettiğimizi düşünmüyorum diyince insanlar benim yüzüme bir bakıyor, daha fazla kâr bu ülkenin yararına.

İHRACATTA ARTIŞ

Geçen seneki nerdeyse ihracatımızı yakaladık.  Geçen seneki 500 milyon dolar seviyesindeki ihracatımız ilk 6 ayda 440 milyon dolar seviyesinde. Sanırım bu sene 700 milyon dolar seviyelerine  geleceğiz gibi görünüyor.  Tonaj ve rakam itibariyle ihracatımız bu sene geçtiğimiz seneye göre yukarı çıkmış olacağız.  Bütün bu yapı çerçevesinde , böyle sağlıklı bir yapı Ereğli grubuna baktığımızda biz dünyada 41. Sıradayız üretim açısından.  Fakat mali  verilerle yüksek öz kaynak  dediğimizde dünyada 1. Sıradayız.  Doğal olarak çok güçlü bir sermaye yapısı var.  Daha gruplara göre daha avantajlıyız.  Türkiye'de üretilen yassının %70-80'ini biz üretiyoruz.  Toplam tüketime baktığımızda  yüzde 50'sine sahibiz.  Tabiki bizim için çok büyük avantaj.  Pazarın getirdiği etkinliği bize ayrıca bir avantaj sağlıyor. Diğer gruplara göre biz avantajlıyız. Biz burada duracak mıyız?  Durmayacağız. Hem belli bir kârı elde eden, Pazar payı etkinliği olan  şirket yatırımlarla da büyümeye devam edecek.  Örnek sadece Erdemir için söylüyorum.  Son 1,5 yılda  yaklaşık  350 milyon dolar  seviyesinde yatırım harcaması yapmış, yatırım planlaması yapmış ve devam eden harcamaları var.  Tekrar ediyorum harcadığımız rakam artı yönetim kuruluyla bu sene  almış olduğumuz kararlarla da  beraber yaklaşık  1 milyon dolarlık yatırım portföyüne sahibiz son 1,5 yıl içinde. Çok büyük rakam, doğal olarak siz bu rakamı sürdürebilir bir karlılıkla devam ettirmelisiniz.  Önümüzdeki dönemlerde bu rakam giderekte artacağınızı sizlerle paylaşmış olayım.  Harcadığımız, harcamaya devam ettiğimiz ve son yönetim kurulu kararıyla aldığımız rakam 350 milyon dolar.  Türkiye  açısından son derece önemli. 

YERLİ SANAYİYİ ÖNEMSİYORUZ

Yerli sanayiyi önemsiyoruz.  Yaklaşık burada ki %35'lik kısmını yerli sanayiye ayırıyoruz. Her ne kadar anahtar teslimde yapmış olsak ta yatırımları bizim bazı  şartlarımızda mutlaka yerli sanayiyi kullandırtmaya çalışıyoruz. 

İstihdam konusuna gelince; şimdi biz  İSDEMİR'de  5 milyon ton üretiyoruz, ERDEMİR'de 4 milyon ton üretiyoruz.  ERDEMİR'de çalışan arkadaşlarımızın sayısı  taşeronlar hariç bize iş yapan müteahhit arkadaşlarımız  hariç  6 bin kişi. 4 milyon tonla 6 bin kişi çalışıyor.  İSDEMİR'de ise 5 milyon tona karşılık 4 bin 800 kişiyle çalışıyoruz. Biz şimdi burada bin 200 kişi fazlayız diyeceğim ama bunu hemen yanlış anlamayın, hani bu kadar fazlalık ne olacak. Biz bu arkadaşlarla devam etme konusunda ısrarcıyız.  Çünkü ben bunları söyleyince kafalarda başka şeyler uyanmasın. Biz arkadaşlarımızla devam edeceğiz.  Çünkü ülkemizin en önemli konularından biride üretim ve istihdamdır.

 POZİTİF AYRIMCILIK EŞİTLER ARASINDA TERCİH SEBEBİDİR!

Yerel tarafta ne yapıyoruz? Biz göreve geldiğimizde yerele mutlaka pozitif ayrımcılık yapalım dedik.  Pozitif ayrımcılık  eşitler arasında tercih sebebidir. Ben bir önceki ay Ticaret ve Sanayi Odası‘nda da sanayici arkadaşlarımızla da konuşurken  bizim buraya buradaki arkadaşlara öncelik hakkımız var.  Eşitlik arasında öncelik hakkı vereceğimize söz verdik. Geçen sene özellikle  yerelden yaklaşık  geçen sene %35 mal ve hizmetler konusunda %45'ler seviyesine çıktı. Eşitler arası tercih sebebimizi  öncelik hakkımızı mutlaka kullanacağımızı buradan beyan etmiş olalım. Sadece bunlarla da değil. 6 bin çalışanımız var.  Yaklaşık bin 800 civarında  taşeronla  almış olduğumuz  hizmetler var.  Bize iş yapan müteahhit arkadaşlarımızın çalıştırdığı arkadaşlar var. Böyle baktığımızda bunlar 8 bin kişiye istihdam sağlıyor bu kurum. Bununda getirdiği tabiî ki bu civara getirdiği bir hareketlilik var.Bu hareketliliğe devam edeceğiz.  Biz konuyu ikiye ayırıyoruz. Ticari ve sosyal  taraf diye.  Ticari tarafa gerçekten ticari olarak bakıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzu getirirken karşımızda mutlaka kamu kurumu olması, kamu kurumunun topluma fayda sağlamasına , topluma hizmet etmesi konusunda biz bu konuda kararlıyız. Arkadaşlarımızın da hem sağlık ve hem de eğitim konusunda çalışmaları var. "

Yerel otomotiv konusundaki soruya ise BAKTIR, "Bence Türkiye'nin bunu yapması lazım. Ama OYAK'ın şöyle bir handikabı var. Handikap ne sermayeden kaynaklanıyor, ne arzusundan kaynaklanıyor. Malum biliyorsunuz bizim ortaklarımız var, OYAK Grubu'nun. Renault ile ortaklığı var.  Ordaki sözleşmelerden kaynaklanan, çözmemiz gereken bazı konular var. Bizim de bu konuda adım atma gibi bir handikabımız var.  Ama bu sözleşmeden kaynaklanan bir durum"dedi.

Bir gazetecinin Meteoroloji Fakültesiyle ilgili olarak soruya cevap veren BAKTIR, bu konuyla ilgili bir çalışma olmadığını belirterek, "Ben geldiğimden beri gündeme taşınan bir konu.  Meteoroloji okulu olarak biraz orada  hep yerel teşkilatlarla da konuştum, hem Milletvekilimizle de konuştum, hem de bizim arkadaşlarla da konuştum.  Orada tam olarak oluşmuş bir kural ve koşul yok.  Ama biz OYAK olarak şunu yapmaya çalışıyoruz.  Biz  Türkiye'de  OYAK sadece Erdemir  Grup değil, OYAK Maden Meteoroloji , OYAK  ayrıca  kimya sektöründe , inşaat sektöründe yer alan , çimento hazır beton  tesisleri olan , otomotiv sanayinde  üretim yapan  ve satış pazarlama  şirketi olan  Türkiye'nin hemen hemen her yerinde olan bir kurum. Dolayısıyla bir yere yaptığınız zaman  toptan Türkiye'yi düşünmek zorundasınız.  Bununla ilgili olarak sanıyorum OYAK'ta bir değerlendirme yapılıp bu değerlendirme sonucunu ben sizlerle paylaşacağım. Henüz bu konuda bir çalışma yok, henüz şekillenmiş bir durum yok. Sadece konuşmalar var.  Ama özellikle şunu belirtmek isterim sağlık ve eğitim konusuna biz elimizden gelen her türlü desteği toplamaya ve vermeye hazırız"şeklinde konuştu.

Toplantıya, ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Baktır ve ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan'ın yanı sıra, ERDEMİR Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Nezih Tunalı, ERDEMİR İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı V. Aydın Duman, İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Aylin Velioğlu Çelik, Grup Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Banu Kalay Erton, Grup Pazarlama ve Satış Koordinatörü Başak Turgut, Grup Finansal Yönetim ve Mali İşler Koordinatörü Berk Hacıgüzeller, Grup Satın Alma Koordinatörü İsmail Kürşad Korkmaz, Satınalma Direktörü Berk Onay, Erdemir Sivil Toplum Kuruluşları ve Sosyal İşlerden Sorumlu Müdürü Gülşin Yöney, Erdemir Kurumsal İletişim Müdürü Harun Özdemir, Erdemir Kurumsal İletişim Şefi Cevat Bozkurt, Erdemir Kurumsal İletişim Uzmanı Haydar Özsu da katıldı.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 130 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 18-03-2018 | 14 : 11 43  "ÇANAKKALE ZAFERİ BİR DESTANDIR!"  (28)
 26-02-2018 | 13 : 07 14  DEMİRTAŞ: "TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, TÜRKİYE'DİR!"  (69)
 25-02-2018 | 13 : 26 07  DEMİR ÇELİK İÇİN YERLİ HAMLESİ!  (61)
 08-01-2018 | 18 : 34 17  MİLLETVEKİLİ ÇATUROĞLU'NDAN BAŞKAN UYSAL'A ZİYARET  (82)
 07-01-2018 | 18 : 12 59  KDZ.EREĞLİLİLER DERNEĞİ'NDEN FAHRİ KÜÇÜK'E DESTEK  (113)
 29-12-2017 | 20 : 53 24  HİSARCIKLIOĞLU KDZ.EREĞLİ'DE  (97)
 29-12-2017 | 14 : 00 02  AKDEMİR, YENİ YILI KUTLADI  (84)
 26-12-2017 | 15 : 11 07  ÇATUROĞLU,ÖZHASEKİ'Yİ ZİYARET ETTİ  (98)
 08-12-2017 | 15 : 59 19  "KUDÜS TÜM MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR"  (97)
 06-12-2017 | 15 : 55 47  HEYET ANKARA'DA  (89)
 05-12-2017 | 15 : 11 05  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE!  (84)
 03-12-2017 | 16 : 35 27  BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR VERENLER!  (94)
 24-11-2017 | 21 : 30 27  ÇAKIR: 'HERKES ANLAMAK İSTEDİĞİNİ ANLIYOR'  (101)
 20-11-2017 | 17 : 53 55 Video'lu Haber EREĞLİ KENT MEYDANINA HAZIRLANIYOR  (108)
 16-11-2017 | 15 : 44 42  KDZ.EREĞLİ KAYMAKAMLIĞINDAN "BİLGİLENDİRME TOPLANTISI"  (104)
 14-11-2017 | 22 : 43 57  HÜSEYİN ÖZBAKIR ÖNERGEYİ İMZALADI  (98)
 27-10-2017 | 22 : 53 11  TİMUR: 'SÖZDE DEĞİL ÖZDE DESTEK VERİLMELİDİR'  (97)
 26-10-2017 | 11 : 19 23  "KDZ.EREĞLİ İL OLMALIDIR" TOPLANTISI  (93)
 18-10-2017 | 17 : 22 22  CHP'Lİ KADINLAR "HAYIR" DİYECEK  (69)
 13-10-2017 | 19 : 40 51  MTV'DE ZAM ORANI DÜŞTÜ  (121)
 13-10-2017 | 11 : 34 25  SEVESO DİREKTİFİ UYGULANSIN!  (128)
 12-10-2017 | 11 : 31 19  DEMİRTAŞ: "ADALETİN TAŞERONU: ZORUNLU ARABULUCULUK"  (95)
 10-10-2017 | 14 : 31 41  MECLİS "BORÇLANMAYA" YETKİ VERMEDİ  (103)
 08-10-2017 | 13 : 46 48  DEMİRTAŞ: "98 BİN 962 ENGELLİ VATANDAŞIMIZ İŞ ARIYOR!"  (96)
 05-10-2017 | 14 : 47 21  METAL SEKTÖRÜNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI  (85)
Köşe Yazarları
Serpil KASAPOĞLU
KALICI ESER'LER BIRAKMAK
İlknur Erşahin Çakıcı
GENÇLERE SÖZ
Aysel Bozdağ
KONTOLSÜZ ÖFKE
Cansel BOZDAĞ
PERDE ARKASI KAHRAMANLAR
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» ERDEMİR'E SEKTÖRÜNÜN LİDERİ ÖDÜLÜ!
» İSDEMİR'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ TOKER ÖZCAN
» ELİNİN HAMURUYLA . . ! Video lu Haber
» ÇATUROĞLU'NDAN OYAK GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN SAVAŞ ERDEM'E ZİYARET
» ERDEMİR GRUBU'NDAN TÜRKİYE'NİN İLK ÇELİK AR-GE'Sİ
» MESAİ SAATLERİ DEĞİŞMİYOR!
» ERDEMİR GRUBU CEO'SU ALİ PANDIR, TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜNÜ ANLATTI
» "BU SENE ŞAMPİYONUZ"
» ZONGULDAK VALİLİĞİ'NDE BİR ARAYA GELDİLER!
» BOZKUŞLAR ŞİRKETLER GRUBU ÖDÜLLENDİRİLDİ
 
Foto Galeri  
CHPNİN YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU
İzlenme : 206
BAŞKAN UYSAL VE PROF.DR. HATİPOĞLUNA SEVGİ SELİ…
İzlenme : 238
UYSAL: EREĞLİ YENİLENİYOR
İzlenme : 278
ANTALYADA ALAPLI VE EREĞLİ RÜZGARI ESTİ
İzlenme : 291

KATEGORİLER

EREĞLİ SAHİL

Copyright © Ereğli Sahil Haber Gazetesi